Loading

Basketboldaki Pas Çeşitleri Nelerdir?

Basketbol yedek oyuncularla birlikte takımların 6şar kişiden olmasıyla 12 kişilik oynanan bir oyundur. Her takımdan 5 kişi sahada yerini alır ve oyun başlar. Basketbolda takım oyuncularının birbirini rahatlatmaları ve rakip potaya gitmelerini kolaylaştıran unsur, oyuncuların birbirine pas atmasıdır. Basketbolda pas çeşitleri nelerdir konu başlığı ile hazırladığımız makalemizden bu bilgileri alabilmeniz mümkündür. ( kaynak: mobilbahis)

Basketbolda Pas Atma Çeşitleri Nelerdir?
Pas oyuncuların sıkıştığı durumda birbirlerine topu vermesi ile gerçekleşen bir eylemdir. Oyuncuların birbirlerine kolaylık sağlamaları açısından birçok pas çeşidi bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu pas çeşitlerini madde madde inceleyelim.

  • Yerden Pas: Pas verilecek kişiye mesafenin 2/3 civarında olması ve zemine vurularak verilmesi ile gerçekleşir.
  • Tek Elle Pas: Bu pasa Baseball da denir. Tek elle hızlı bir şekilde verilmek için kullanılan bir harekettir.
  • Tel El Alttan Pas: Çok nadir kullanılan pis türüdür. Pivot oyuncularını beslemek amacıyla kullanılır. Kısa mesafeler için kullanılır ve top kalça yüksekliğindedir.
  • Tek El İle Elden Ele Pas: Tek fark tek el ile verilmemesidir. Direk olarak oyuncuya elden ele verilir.
  • Çengel Pas: Hook Pas olarak da bilinir. Esas pas türüdür.
  • Arkadan Pas: Dribbiling sırasında sol ayak öne alınırken bilek hareketi ile arkadan pas verilir. Bu Basketbolda pas çeşitleri nelerdir konusunda söyleyebileceğimiz taktiksel pas türlerindendir.
  • Baş Üstü Pas: Bilekler topu alttan kavrar ve geride durmaktadır. Kollar hafif aşağı uzatılırken top açık pas olarak atılır. Top bilekten aşağı doğru itilir. Avuç içleri pas sonrası yere bakar. Sıçrayarak verilebilir.
  • Göğüs Pas: Dirsekler vücuda yakındır. Top göğüs hizasında tutulur kollar öne doğru uzatılırken top elden çıkarılır.

Basketbol Pas Çeşitleri Nasıl Kullanılır?
. Basketbolda pas çeşitleri nelerdir
konusunda maddelediğimiz pas türleri oyuncuların kendilerini pas verme ihtiyacı duydukları her an verilebilir. Potaya yaklaşmak için ve takımın sayı alabilmesi için top oyuncular arasında rakip takımın potasına doğru sürülür ve şut atma halinde sayı almak mümkün hale getirilir.