Loading

Basketboldaki Mevkiler Nelerdir?

Basketbol bir spor dalıdır. Bu alanda hobi olarak ve iş edinerek ilerlemek mümkündür. Basketbolun belli başlı kuralları vardır. Bunun yanı sıra belirli mevkiler de bulunmaktadır. Basketboldaki mevkiler nelerdir konusu olarak ele aldığımız makaleyi inceleyerek oyuncuların mevkileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Basketbolda Mevkiler Nelerdir?

Basketbolda mevkiler numaralar ile gösterilir. 1’den 5’e kadar olan bu numaralar basketbola başlamadan bilinmesi gereken unsurlardandır. Bu numaralar forma numaraları ile karıştırılmamalıdır. Çünkü yalnızca mevki belirlemek adına verilen numaralardır. Dilerseniz bu mevkilere ve numaralara bir alt başlıkta inceleyelim.

Basketbol Mevkiler ve Numaralar

Basketboldaki mevkiler nelerdir konusunda az önce de söylediğimiz gibi saha içerisinde mevkiler numaralar ile gösterilmektedir. Birden beşe kadar olan bu numaralar oyuncuların mevkilerini belirlemede kullanılır.

1 Numara: Point Guard, yani oyun kurucuyu ifade eder.

2 Numara: Shotting Guard, skorer gardı ifade eden numaradır.

3 Numara: Small Forward, yani kısa forveti ifade eder.

4 Numara: Power Forward, yani uzun forveti ifade eder.

5 Numara: Center pivotu ifade eder.

 

Basketboldaki mevkiler nelerdir konusunda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda mevkide bulunan oyuncuların yaptıklarından bahsetmek gerekirse;

PG/ Point Guard/ Oyun Kurucu: Topu rakip sahaya taşıyan, oyunu kurup yön veren oyuncuya denir.

SG/ Shotting Guard/ Skorer Gard: Pozisyonda 2 numara olarak bilinen oyuncu PG ile oyun kurmaya ve topu rakip sahaya taşımaya yardımcı olur. İkisinin arasındaki fark sayı üretmeye yönelik oynuyor olmamasıdır.

SF/ Small Forward/ Kısa Forvet: 3 numara olarak bilinen SF savunma oyuncusudur. Diğer oyunculara da yardım etmektedir.

PF/ Power Forward/ Uzun Forvet: Pota altında bulunarak etkili olmalarıyla pivota yardım etmesi görevini yerine getirir. Gerektiğinde şut atabilen oyunculardır.

C/ Center/ Pivot: 5 numara olan bu oyuncu pota altı oyuncusudur. Pivot pozisyonundaki oyuncu uzun boylu olan oyunculardır. Ribuat ve Bloğun en önemli mevkilerindedir. Uzak mesafeli şut atamazlar.

Basketboldaki mevkiler nelerdir konusunda numaralar ile mevkilerin yerlerini ve görevlerini makalemizde anlattık. Bu 5 oyuncunun görevi için bilgilendirme umarız sizlere fayda sağlayacaktır.