Loading

Basketbolda Top Sürme Teknikleri Nelerdir?

Basketbolda en önemli unsur top sürmektir. Top sürme işlemi basketbol oyuncuları ve takım açısından oldukça önemlidir. Top hâkimiyeti kaybedilmeden top sürüşü yapılmalı ve karşı takımın potasına gidiş gerçekleştirilmelidir. Belli başlı top sürme teknikleri vardır. Bu teknikler uygulandığında oyuncu daha rahat pozisyon almaktadır. Basketbolda top sürme teknikleri nelerdir konusunda bilgilendirme yaptığımız bu makaleden yardım alabilirsiniz.

Top Sürme Hangi Alanlarda Uygulanır?

Top sürme rakibi geçebilmek, pas veya şut verebilmek için doğru pozisyonu belirlemek amacıyla kullanılır. Bunun yanı sıra karşı takımın savunmasından kurtulabilmek için sürülür ve aynı zamanda topu hücum alanına taşıyabilmek, hücum için ortam yaratabilmek ve oyunu yavaşlatarak zaman kazanabilmek için kullanılır. Basketbolda top sürme teknikleri nelerdir konusuna gelecek olursak birçok teknik kullanılabilir.

Basketbolda Top Sürme Teknikleri Nasıl Kullanılır?

Yüksek top sürme tekniği basketbolda dik bir duruş ile kullanılır. Aynı zamanda top kalça hizasında sürülür.

Bir diğer top sürme şekli alçak top sürme çeklidir. Burada dizler ve vücut eğiktir. Baş yukarına bakışlar ise karşıda olmalıdır. Top hızlı bir şekilde sürülmelidir. Avuç içi topa temas etmezken parmak uçları topa temas etmelidir. Sırt rakibe dönülür. Basketbolda top sürme teknikleri nelerdir konusunda oyuncunun rakibi yanıltma hareketleri bulunmaktadır.

Top Sürerken El Değiştirme: İyi bir basketbol oyuncusu her iki eli ile top sürebilme özelliğine sahip olmalıdır. Top sürme hareketini vücudunun ön kısmında V hareketi ile değiştirmelidir. Top sağ eldeyse sol ayak, sol elde ise sağ ayak öne atılmalıdır. El değiştirme sırasında top rakipten iyi korunmalıdır bu nedenle bu hareket hızlı yapılmalıdır.

Top Sürerken Yön Değiştirme: Bu sırada baş dik olmalıdır ve oyuncu ileriye bakmalıdır. Top diz seviyesindedir. Boşta kalan el top ve vücut koruma için kullanılır. Top dönülecek olan tarafa alınmalıdır ve diğer elle sürmeye devam edilmelidir. Aynı zamanda bunu rakibi kandırmak için de yapan oyuncular vardır.

İleri – Geri Top Sürüşü: Baş yine dik olmalıdır bakışlar ileriye bakmalıdır. Top diz hizasındadır. Top diz hizasındadır fakat ileri geri top sürüşü ve yön değiştirme gibi durumlarda top kalça hizasına alınmalıdır.