Loading

Basketbolda Top Sürme Oyunları Nelerdir?

Basketbolda top sürme oyunları nelerdir konusunda hazırlamış olduğumuz bu makaleden yardım alabilirsiniz. Basketbolda top sürme oyunları rakip oyuncuları kandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sürüş şekilleri birçok farklı şekilde kullanılabilir.

Top Sürme Oyunları Nasıl Yapılır?

Basketbolda top sürmek için yüksek ve alçak sürüş şekilleri vardır. Bu kural esas alınarak rakibi kandırmak amaçlı sürüş şekilleri ortaya çıkmıştır.

Top sürerken el değiştirme: Bu hareket top sürerken rakip takımdan gelen saldırı ve hücum esnasında yapılabilir. El değiştirmek için her iki eli de doğru kullanabiliyor olmak gerekmektedir. Rakip hücumu sırasında top sağ elde ise sol ayak öne atılır, sol elde ise tam tersi yapılır. Yine topu el değiştirirken rakip takıma kaptırmamak için bu hareket kalça hizasında ve mümkün olduğunca hızlı gerçekleştirilmelidir.

Basketbolda top sürme oyunları nelerdir konusunda örnek verebileceğimiz bir diğer unsur ise;

Top sürerken yön değiştirme: Bu hareket yapılırken baş dik olmalıdır. Top diz seviyesinde kontrol edilerek top dönülecek olan tarafa alınır. Hafif bir dönüş ile topu sürerken yön değiştirilir. Bu hareket rakibi aldatma amaçlı da kullanılabilir. Aynı hareketler ile sadece dönüş yapmadan rakibi aldatmak mümkündür.

İleri –Geri Top Sürüşü: Bak her zamanki gibi diktir. Top diz hizasında kontrol edilir vücut serbesttir ve top boş elle korunur. İleri geri yön değiştirme hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Ayaklar kısa ve çabuk hareket etmelidir.

Topu Döndürerek Sürüş: Bak diktir dönüş için öndeki ayak pivot ayağı olarak seçilir. Sürüş için el değiştirilir.

Topu Arkadan Dolandırarak Sürme: Basketbolda top sürme oyunları nelerdir konusunda son olarak topu arkadan sürüş örneğini verebiliriz. Baş dik olarak sürüş eli ise topun üzerinde tutularak arkada tutulmasıdır. Vücut ve top serbest elle korunur. Sürüş eli değiştirilir.

Bu hareketler doğrultusunda top sürme oyunları ile rakibi kandırmak mümkündür. Böylece zaman kazanmak ve rakip potasına hızlı bir şekilde giderek sayı almak için şut pozisyonu hazırlamak daha kolay hale getirilir.

kaynak : Canlı bahis siteleri