Loading

Basketbolda Şut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Basketbolda potaya atılarak sayı alınmasına şut denir. 4 adet şut çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Durarak Şut
  2. Sıçrayarak Şut
  3. Çengelli Şut
  4. Turnike Şut

Şeklindedir. Basketbolda şut geliştirme nasıl yapılır konusunda bu terimler adı altında çeşitli egzersizler yaparak geliştirmek mümkündür.

Basketbolda Şut Geliştirme Teknikleri

Basketbolda tüm şut atışlarında atış geliştirme işlemi mümkün değildir. Örneğin sadece serbest atışlar için kullanılan durarak şut atmada şut geliştirmek mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra diğer atışlarda şut geliştirmek mümkündür.

Basketbolda şut geliştirme nasıl yapılır konusunda kendinizi geliştirmek tamamen sizin elinizdedir. Bunun için sürekli egzersizler yaparak gelişme yapmanız mümkündür. Gerek bireysel çalışmalar gerekse takım çalışmalarıyla şut atışları konusunda gelişim göstermeniz mümkündür.

Sıçrayarak atışlarda temel duruş esas alınarak bacaklar bükülerek atılır. Bu duruş potaya çok yakın mesafede değildir. Bu nedenle şut geliştirme olarak bol bol sıçrayış egzersizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra rakiplerinizi şaşırtmak ve taktik geliştirmek için çengelli atış ve turnike atışı oldukça etkili bir atış seçeneğidir.

Basketbolda Şut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?
Az önce de söylediğimiz gibi Basketbolda şut geliştirme nasıl yapılır konusunda gelişim göstermek için çengelli atış ve turnike atışlarını kullanabilirsiniz.

Öncelikle basketbolda potanın yüksekliğinden dolayı atış yapmak zor görünebilir. 3.05 metre yüksekliğindeki potaya erişebilmek zor gibi görünse de sıçrayış ile birlikte bu noktaya erişmek mümkün hale getirilebilir. Hatta doğru ve süreli egzersizler halinde smaç basarak topu potaya yerleştirmek de mümkün olabilir.

Basketbolda asıl amaç rakip takımın potasına topu atmaktır. File içinden geçen her top basketbolda sayı anlamına gelmektedir. Bu nedenle 4 atış şekillerinden hepsinin farklı sayıları bulunmaktadır. Oyuncular atış yapmak için bu teknikleri kullanarak kazanmaktadır. Atış şekillerini geliştirerekse her atışı garantileyebilmektedir.

Basketbol oyuncuları veya bu sporu hobi olarak yapan bireyler sürekli olarak antrenman yaparak atış şekillerini geliştirebilmektedir. Bunun için gerekli olan tek şey doğru duruş, doğru top pozisyonu ve doğru egzersizlerdir. Tüm bu işlemleri yaparak basketbolda şut atışını geliştirmek mümkündür.