Loading

Basketbolda Şut Drilleri Nelerdir?

Basketbolda şutlar bilinmesi gereken kurallardır. Basketbola yaş kaç olursa olsun başlamak mümkündür. Fakat belli başlı kuralları olan bu sporda şut drillerini öğrenmek kesinlikle büyük bir gerekliliktir. Peki, basketbolda şut drilleri nelerdir konusunu ele alalım. Öncelikle basketbolun ne olduğundan bahsedelim.

Basketbol ve Şut Drilleri

Basketbol yedek oyuncular dâhilinde 6 – 6 olmak üzere toplam 12 kişi ile oynanan bir oyundur.  Bu oyunda asıl amaç karşı takımın potasına topu geçirmek ve sayı almak esaslıdır. En fazla sayıyı alan takımsa kazanan takım olmaktadır. Dolayısıyla şut atarak sayı kazanmak için çeşitli şut drilleri vardır. Bu şut drilleri kurallar dâhilinde oyuncunun kullanabileceği hareketlerdir. Basketbolda şut drilleri nelerdir konusunu ele alarak hazırlandığımız bu makaleden yardım alabilirsiniz.

Basketbolda Şut Drilleri Nelerdir?
Şut bilekten atılmaktadır. Şut atma esnasında dirsek duruşu, ayakların duruşu, başın ve alınması gereken pozisyonun dâhilinde topun tutulma şekli de önemlidir. Bu unsurlara dikkat etme halinde doğru şut atışı gerçekleşmektedir.

Şut atılırken basketbol oyuncudur vücudunu rakip takımın potasına bakacak şekilde ayarlamalıdır. Basketbolda şut drilleri nelerdir konusunda söyleyebileceğimiz bir diğer unsur ise odaklanmadır. Odaklanma tüm basketbol oyuncuları için geçerlidir. Ama şut sırasında daha büyük önem taşımaktadır. Basketbolda şutu atacak oyuncunun çok iyi odaklanması gerekmektedir. Potaya karşı doğru temel duruşları gösterdikten sonra odaklanarak şutu atması doğru bir atış yapmasını sağlayabilmektedir.

Basketbola yeni başlayan kişiler ilk aşamada topun nasıl tutulacağını öğrenmektedir. Topun tutuş şekli oldukça büyük önem taşımaktadır.

Basketbolda şut atılırken top avuç içine temas etmemektedir. Parmak uçları ile tutulan top şut çekilirken daha faydalı olmaktadır.

Şut sırasında el arka yüze tamamen dönük olmalıdır. Diğer el ise tamamen destek amaçlı parmaklar hafif kapalı olacak şekle gelmelidir. Basketbol topu alın hizasının üzerine kaldırılarak eler ile potaya uygun yere alınır. Vücut esner ve bacaklar ile doğru bir sıçrayış ile top bilekten yukarı fırlatılır. Böylece top doğru bir şut ile potaya gönderilir. Top fileden geçerse sayı şutu çeken oyuncunun takımına verilir.

Kaynak: Trbet