Loading

Basketbolda Şut Çeşitleri Nelerdir?

Şut, basketbol topunu karşı takımın potasına sayı almak amaçlı olarak atılan bir basketbol hareketidir. Basketbolda birçok şut çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla bu makalede basketbolda şut çeşitleri nelerdir konusuna değineceğiz.

Basketbol Şut Çeşitlerinde Temel Duruş Nasıl Olmalıdır?

Basketbolda atış yaparak sayı almak için birçok şut çeşidi vardır. Smaç basarak sayı almak da şut çeşitlerine dâhildir. Öncelikle topu potaya doğru bir şekilde geçirebilmek için duruşun düzgün olması gerekmektedir. Vücut ağırlığını iki ayağın eşit bir şekilde taşımasını sağlarken dizlerin hafifçe bükülmesi ve bacakların omuz genişliğinde açılması halinde doğru bir atış gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda şut atma hareketinin belli teknikleri vardır. Basketbolda şut çeşitleri nelerdir konusuna değinirken tekniklerden de bahsedelim.

Şut atmada önemli bir diğer unsur da topun pozisyonudur. Oyuncu topu temel duruşu aldıktan sonra hafifçe öne eğilir gövde önde dururken top göğüs hizasında tutulur.

Basketbol topunu tutma eylemi parmak uçları ve başparmak desteği ile sağlanır. Avuç içi topa temas etmez ve işaret parmağı V şeklinde olma şeklinde dirsekler vücut yanına gelecek şekilde durmalıdır.

Basketbol Şut Atma Çeşitleri Nelerdir?

Basketbol bir spor türüdür. Bu sporda maçlarda amaç potaya topu geçirmek ve takımına sayı kazandırmaktır. Şut potaya orta veya uzak mesafelerde atıldığında normal kaviste gitmesi gerekir. Yakın mesafelerde sıçrayış yapmaya gerek kalmaz fakat uzak mesafelerde sıçrayış yapmak gerekmektedir. Bu duruşlar doğru bir şekilde sağlandığında potaya topu geçirmek ve sayı almak mümkündür. Basketbolda şut çeşitleri nelerdir sorusunu ise maddelerle anlatalım;

  • Durarak Şut: Bu sadece serbest atışlar için geçerlidir. Atış mesafesi ile 4 ile 9 metre arasındadır.
  • Sıçrayarak Şut: Üç aşamadan oluşan bir atış türüdür. Oyuncu topu sürdükten sonra doğru bir duruş ile potaya döner, bu duruştan sonra zaman kaybetmeden iki bacağıyla yukarı sıçrar ve topu baş üstünde atış pozisyonuna getirir. Son olarak sıçrayarak topu potaya atar.
  • Çengelli Şut: Potaya yaklaşık olarak müdafaaya karşı gerçekleştirilir. Vücut potaya döner, dizler bükülür ayaklar paraleldir. Top göğüsten omuz hizasına alınır. Sol ayakla pivot yapılır.

Turnike: Pota yakınlarında uygulanan bir hareket olduğu için şut atışı garantidir. Sıçrama ile top fileden geçirilir.