Loading

Basketbolda Smaç Basmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Basketbol küçük yaşlarda yapılmaya başlanan bir spordur. Lakin bu bir gereklilik değildir. Çünkü belli başlı kurallara sahip olan basketbol, sonradan da öğrenilmesi mümkün bir spordur. Her iki takımın toplamı 12 kişi olmakla beraber tek topla oynanan basketbolda sayı almak için karşı takımın potasına basketbol topunu geçirmek gerekmektedir. Basketbolda ise birçok atış türü vardır. Bu atışlardan ise en havalısı smaç hareketidir. Hazırladığımız makalede basketbolda smaç basmak için yapılması gerekenler nelerdir konusuna değindik. Fakat öncelikle smaç teriminin ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Smaç Nedir Nasıl Atılır ve Smaç Basmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Smaç basketbolda rakip takımın potasına atılarak sayı almayı sağlayan bir atış türüdür. Bu tür basketbolda atış türleriniz en atletik ve en havalı olanıdır. Çünkü bu hareket güçlü bir sıçrayış ile birlikte topu fileden geçirme hareketidir.

Oldukça zor olan bu hareketi yapmak için çeşitli egzersizler yapmak gereklidir. Çünkü basketbol potası 45 cm’lik çapa ve 3.05 m’lik bir uzunluğa sahiptir. Oyuncu bu yüksekliğe sıçrayarak pota ile aynı hizaya gelmekte ve eli ile topu potanın içinden geçirmektedir. Peki, basketbolda smaç basmak için yapılması gerekenler nelerdir sorusu da peşinen geldiği için bu durumda ne yapmak gerekir? Makalemizden bu konuya ilişkin bilgileri almanız mümkündür.

Smaç Basmak için Nasıl Egzersizler Yapmak Gerekir?
Oldukça zor olan bu hareketin yapılması imkânsız değildir. Sürekli egzersiz yaparak güçlü bir atlama gücüne sahip olmak mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler ise bireysel veya takım çalışmasıdır. Top sürme ve sıçrayış hareketlerini sürekli yapma halinde smaç basma hareketi zamanla yapılabilir.  3.05 cm uzunluğundaki pota filesine basketbol topunu smaç hareketi ile atmak kolay olmasa da yapılabilir bir harekettir. basketbolda smaç basmak için yapılması gerekenler nelerdir?

6-6 olmak üzere toplam 12 kişilik takımlar bulunmaktadır. Bu sayıya yedek oyuncu dâhildir. Basketbol egzersizlerini yaparken topa hâkim olmak en önemli kuraldır. Top elden düşürülürse rakip takım atağa geçebilir. Dolaysısıyla hâkimiyet kuralına dikkat ederek top sürme hareketleri smaç basmaya yardımcı bir harekettir. 3.05 cm uzunluğundaki pota filesine basketbol topunu smaç hareketi ile atmak kolay olmasa da yapılabilir bir harekettir.