Loading

Basketbolda Smaç Basma Teknikleri Nelerdir?

Basketbol 6 – 6 olmak üzere toplamda 12 oyuncu ile oynanan bir spor türüdür. Basketbol sahasında iki adet pota bulunmaktadır. Her takımda oynayan oyuncu karşı takımın potasına basketbol topunu geçirip sayı alarak meç sonunda en yüksek sayıyı yapan takının kazanması halinde sonlanır. Basketbolda smaç basma teknikleri nelerdir konusunu ele aldığımız makalede basketbola dair bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Basketbol Smaç Türleri Nelerdir?

Basketbolda birçok terim ve kural bulunmaktadır. Ama genel olarak oyunun amacı tek basketbol topu ile oynanan oyunu karşı takımın potasına geçirmektir. 3.05 m yüksekliğindeki pota 45 cm yuvarlak ve filelidir. Potanın asılı olduğu arkadaki kare şeklindeki direğin adı ise Paya’dır. Oyuncular potaya basketbol topunu farklı şekillerle geçirebilmektedir.

Basketbolda Smaç Nasıl Basılır?

Bu oyunda smaç basmak için oyuncunun topu sürmeden sıçrayarak potaya eli ile geçirmesidir. Basketbolda smaç basma teknikleri nelerdir konusunda smaç hareketini bu şekilde anlatabiliriz. Oyunu karşı takımdan topu alarak veya takım arkadaşının pası ile topu alarak potaya doğru topa hâkim bir şekilde top sürme yapar. Potaya yaklaştığında ise pota yüksekliğinde bir sıçrayış gerçekleştirir. Bu sıçrayıştan sonra elinde bulunan topu potaya uzatarak topu fileden geçirir. Top fileden geçene kadar topu elinden bırakmaz. Bu hareket oldukça atletik hareketlerle yapılır ve genel olarak yapılmasının amacı rakip takım oyuncularının gözünü korkutarak tedirgin etmektir.

Basketbolda smaç basma teknikleri nelerdir konusunda oyuncunun inisiyatifine kalan şekiller ile kullanılan hareket olduğunu söyleyebiliriz. Bu harekette kural sıçrayış ve topu el ile fileden geçirmektir. Oyuncular bu hareketi yaptıktan sonra pazen potaya tutunarak sallanmaktadır.

Basketbol oyunu küçük yaşlarda başlanan bir spordur. Lakin daha sonraki yaşlarda da kuralları öğrenerek oynanması kolay olan bir spordur. Hobi olarak da yapılan basketbolu iş edinen bireyler de elbette bulunmaktadır. Bu spor içerisinde birçok terim ve birçok kural bulunmaktadır. Sonradan öğrenilmesi mümkün olsa da kuralların öğrenilmesi için sürekli pratik yapılması ve oyuna hâkim olunması gerekmektedir