Loading

Basketbolda Smaç Basma Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Basketbol evrensel bir spor türüdür. Birçok ülkede oynanan basketbolda 6 – 6 olmak üzere toplamda 12 oyuncu bulunmaktadır. Her sporda olduğu gibi basketbolda da kurallar ve terimler vardır. Bu terimlerden bir tanesi olan smaç ise oyuncuya bağlı olarak değişken hareketlerle yapılan bir türdür. Oyun içerisinde smaç basma hareketi olarak adlandırılan bu hareket oyuncunun potaya sıçrayarak sayı atması ile sağlanır. Bu durumu daha geniş anlatmak için basketbolda smaç basma antrenmanı nasıl yapılır konulu makaleyi hazırladık.

Basketbolda Smaç Basma Hareketi Nasıl Yapılır?

Basketbol tek topla oynanan bir oyundur. Bu oyunda asıl amaç karşı takımın potasına topu geçirmektir. Pota 45 cm’lik bir daire büyüklüğüne sahiptir. Boy uzunluğu ise 3.05 m’dir. Oyuncular smaç basma hareketini yaparken sıçrayış şeklinde yaparak potaya yakın olmalıdır. Çünkü smaç basma hareketinin tam karşılığı, oyuncunun sıçrayarak basketbol topunu eli ile pota filesinin içerisinden geçirmesidir. Bu hareket için oyuncuların yapması gereken güçlü bir sıçrayış hareketidir.

Smaç Basma İçin Yapılan Antrenman Türleri Nelerdir?

Basketbolda smaç basma hareketi karşı takımın oyuncularına ve tribünlere güç gösterisi anlamına gelir. Rakip oyuncuların gözünü korkutmak amaçlı yapılan bu eylem oyuncunun güçlü bir sıçrayış ile topu pota filesinin içinden geçirmesi ile gerçekleşmektedir.

Basketbolda smaç basma antrenmanı nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak bunun için sıçrama hareketlerinin etkili olacağını söylememiz mümkündür. Gerekli olan hareketler topu rakip takımdan almak veya takım arkadaşından asist alarak topa hâkim olmak. Hâkim olunan topu hâkimiyeti kaybetmeden karşı takımın potasına doğru sürmek ve potaya yakınlaşınca güçlü bir sıçrayış ile topu elden kaybetmeden pota filesi içinden geçirmek olarak söylenebilir.

Dolayısıyla basketbolda smaç basma antrenmanı nasıl yapılır konusunda yapılması gerekenler top sürme ve sıçrayış egzersizleri olmaktadır. Bunun için iki kişi veya daha fazla kişi ile yardımlaşarak egzersiz yapmak mümkündür. Smaç basma işlemi için 3.05 cm boy uzunluğuna sahip olan potaya sıçramak ilk egzersizlerde zorlasa da sürekli yapılan antrenmanlar sayesinde mümkün olması olağan bir harekettir.