Loading

Basketbol Smaç Türleri Nelerdir?

Basketbol iki takımın tek topla oynadığı, toplamda 12 oyuncunun bulunduğu ve potaya topu geçirme ile oynanan bir oyundur. Genelde küçük yaşlarda spor amaçlı ve boy uzatma amaçlı olarak yapılan bir eylemdir. Hobi olarak oynanan basketbol teknik anlamda bazı bireylerin işi haline de gelmiştir. Biz bu makalede basketbol smaç türleri nelerdir konusuna değineceğiz.

Basketbol Çeşitli Smaç Türleri

Basketbolda maç başlarken hâkimiyet kuralı vardır. Hava atışı ile başlayan maçta topu ilk sahip olan oyuncunun takımının karşısındaki takımın başlaması halinde masa önündeki hakemlerin belirlemesi ile başlar. Buna top hâkimiyeti kuralı olarak adlandırılır.

Basketbolda birçok terim kullanılmaktadır. Bu terimler ülkelere göre değişim gösterse de genel olarak evrensel kabul edilir. Basketbol smaç türleri nelerdir konusuna gelecek olursak smaç türlerinin de terimleri farklıdır. Oyuncular potaya birden farklı şekillerde smaç basarak sayı kazanabilmektedir.

Pota basketbolda topun atıldığında sayı kazanılmasını sağlayan 45 cm’lik çemberdir. Potanın asılı olduğu yerin adı ise Panya’dır. 45 cm’lik çapa sahip olan potanın yerden yüksekliği 3.05 m’dir.

Basketbolda Smaç Basma Türleri

Oyuncunun topu sürerek pota içinden geçirmesi ile sayı alan takım bu sayıyı çeşitli şekillerle alabilir. Genel olarak sıçrayış ile potaya giren topların adına smaç denir. Fakat basketbolda birçok smaç türü vardır. Bu smaç türlerini basketbol smaç türleri nelerdir konusunu ele aldığımız bu makale içerisinden bulabilmeniz mümkündür.

Oyuncunun bir sıçrayış ile topu eliyle potanın içinden geçirmesine smaç denir. Atletik ve yaratıcı hareketler olarak karşı takımın gözünü korkutmak amaçlı yapılan bir eylemdir.

Bu çeşitlerden bir tanesine Fadeaway denir. Fadeaway terimi tam olarak smaç karşılığı olmasa da yine karşı takımın gözünü korkutma amaçlı yapılan bir savunma türü olarak söylenebilir. Takımlardan herhangi birisinde oynayan oyuncunun güçlü bir sıçrayış yaptıktan sonra havadayken geriye doğru gitmesi olarak söylenebilir. Bu hareket rakip takımın savunmasını zorlaştıran bir atış şeklidir. Smaçın tam karılığını vermese de yarı smaç yarı şut hareketi olarak söylenebilir. Fakat basketbol kurallarında bu hareket türü şut kavramı adı altında belirlenmektedir.